Współczesna ambrozja?

Współczesny napój bogów… Ma swoich zagorzałych przeciwników, ale także fanów, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez przynajmniej jednej jego filiżanki. Niewielu z nas też zna osoby, które w ogóle go nie pijają… Mowa oczywiście o kawie.

Znany na całym świecie czarny, aromatyczny napar swoimi korzeniami sięga aż gorącej Etiopii, w Europie pojawił się dopiero w XVI w. Jego wyjątkowy smak i zapach jest wynikiem odpowiedniego sposobu przygotowywania ziaren kakaowca. Aby otrzymać z nich kawę należy poddać je specjalnemu procesowi palenia, dzięki czemu zyskują swój charakterystyczny gorzkawy posmak.

Coffee-and-BeansCo ważne nie pijemy jej tylko i wyłącznie dla walorów smakowych. Posiada bowiem niezwykle docenianą właściwość – poprzez zawartość dużej ilości kofeiny gwarantuje nam świetnie działające a na dodatek całkowicie naturalne pobudzenie! Nie jest to jednak jej jedyna właściwość, prócz pobudzenia i orzeźwienia wyraźnie zwiększa sprawność myślenia i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy, zapobiegających powstawaniu wolnych rodników.

Hospitality Suite Coffe Cup

Nie zapominajmy jednak, że jest to używka, nie możemy więc pic jej bez ograniczeń. Większość naukowców zaleca spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na około 4 filiżanki kawy. Przyjmuje się, że taka ilość nie tylko nie jest szkodliwa, ale może nawet pozytywnie wpływać na organizm człowieka.

Kto z nas mógłby sobie jednak odmówić filiżanki tego cudownego napoju? Każdy ma przecież ulubiony sposób na jej przyrządzanie. Zależny on jest nie tylko od tego skąd pochodzimy (wszyscy słyszeliśmy przecież o słynnym parzeniu tureckiej kawy czy włoskim espresso) ale także od naszych indywidualnych upodobań. Niektórzy wolą kawę słodką, dla innych najważniejsza jest specyficzna goryczka, jeszcze inni preferują kawę białą czyli z dodatkiem mleka, inni znowu czarną. Są też osoby preferujące bezkofeinową…

coffee-and-a-cookie

Dobra kawa kojarzy się nam jednak często z koniecznością wyprawy na miasto – do renomowanej kawiarni, gdzie profesjonalni bariści podadzą nam filiżankę tego aromatycznego napoju. Warto jednak pamiętać, że filiżanka dobrej kawy nie musi równać się z koniecznością wyprawy na miasto. Po kursie baristycznym docenisz jak ogromną przyjemnością jest sączenie dokładnie takiej kawy jak najbardziej lubisz w domowym zaciszu z ciekawą książką w ręce!

Ciekawostki:

  • Z odkryciem kawy łączy się ciekawa legenda mówiąca o tym, że pewien mężczyzna podczas swojej wędrówki po Afryce napotkał stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Postanowił więc spróbować owocu, którym zajadały się zwierzęta…. Takim oto sposobem odkrył kawę!
  • Najdroższa kawa świata to kawa luwak – niej filiżanka kosztuje prawie 100 zł! Na czym polega jej fenomen? Otóż ziarna tej kawy są odzyskiwane z… odchodów łaskuna muzanga, zwierzęcia które zjada wyłącznie najlepsze ziarna. Po odpowiednim ich oczyszczeniu trafiają do sprzedaży a po częściowym przetrawieniu kawa stracić gorzki smak i zyskać o wiele lepszy aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>